Auschwitz-Birkenau obóz w Oświęcimiu 

Dawno temu, zastanawiałam się jak wygląda dla mnie obóz koncentracyjny, gdzie tyle ludzi straciło swoje życie.  Jak będę się tam czuła. Czy to co widziałam w dzieciństwie na szkolnej wycieczce nadal zrobi na mnie takie duże wrażenie.Trudno jest pisać o takich miejscach, gdzie nie zliczona do tej pory liczba ludzi straciło swoje życie, bez względu, czy były to osoby w wieku 90 lat czy w wielu 9 miesięcy. Każdy z nas powinien odwiedzić takie miejsce i na chwilę się zatrzymać i poddać się chwili refleksji.

 

Fot. Wejście do obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

 

Przekraczając tą bramę trzeba mieć świadomość, że to ludzie ludziom taki los przygotowali.

Liczne niemieckie obozy koncentracyjne znajdowały się nie tylko na terenie Polski, ale także na terenie całej Europy: Ukraina, Niemcy, Austrii, Czech, Słowacji, Francji, Danii, Belgii, Holandii, Włoch, Łotwy, Estonii, Norwegii, Węgier, Serbii, Chorwacji, Słowenii, Bułgarii i Macedonii. Osoby narodowości żydowskiej były łapane i transportowane wagonami do pobliskiego obozu, gdzie zamiast imienia i nazwiska na skórze wypalano numer, który był przypisany danej osobie.

 

Fot. Tablica informacyjna

 

"W tym miejscu setki więźniów i radzieckich jeńców wojennych straciły życie w czasie morderczej pracy przy wydobywaniu żwiru, wykorzystywanego do rozbudowy obozu. Wielu więźniów w bestialski sposób zamordowali nadzorujący ich esesmani i więźniowie funkcjonalni. Esesmani przeprowadzili tu liczne egzekucje przez rozstrzelanie." Cytat z tablicy informacyjnej, gdzie mamy informacje co tu się działo.

 

Fot. Widok na obóz

 

Obóz koncentracyjny był tak zabezpieczony oraz pilnowany, że ucieczka z niego była wręcz niemożliwa. Wartownicy co jakiś odcinek meli pobudowany punkt obserwacyjny, gdzie mieli dobry widok na cały patrolowany teren oraz schronienie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Podczas próby ucieczki jeńcy od razu zostali zastrzeleni, tak aby nikt inny nie odważył się do samowolnego opuszczania obozu.

 

 

Fot. Widok na obóz- ogrodzenie z drutu kolczastego.

 

Do obozu przywożono pociągami ludzi, którzy byli dzieleni pod względem wieku oraz płci. Osoby starsze od razu były poddawane egzekucji: rozstrzelane lub zagazowane. Rozdzielano nie tylko małżeństwa, ale także zabierano matkom dzieci. Osoby zdrowe w sile wieku były wykorzystywane do pracy. Ludzie pracowali bardzo ciężko, zdarzało się z wycieczenia chorowali i umierali.

 

Fot. Spalarnia ciał zmarłych osób

 

Osoby rozstrzelane palono w piecach lub wrzucano do dołu i przesypywano ziemią. Często jeńcy  kopali głęboki dół, gdzie po wykonanej pracy kazano im ustawić się na boku niego w celu rozstrzelania.  

 

Fot. Piece do spalania ciał

 

Fot. Wagonik do przewożenia ciał.

 

W obliczu problemów organizacyjnych, wysokich kosztów oraz trudności psychologicznych dla katów, związanych z tak licznymi egzekucjami, już w 1941, a szerzej od 1942 r., wybrane placówki zaczęto przygotowywać pod kątem nowej metody masowej eksterminacji. W obozach instalowano komory gazowe i krematoria, które pozwoliły na palenie znacznie większej ilości zwłok dziennie.

 

Fot. Szubienica przy krematorium

 

Na szubienicy były demonstrowane egzekucje osób, które próbowały uciec tak żeby w obozie panował jeszcze większy strach.

 

Fot. Budynek należący do wartowników

 

Fot. Bloki, gdzie byli przetrzymywani jeńcy

 

Na terenie Polski obozy koncentracyjne znajdowały się jeszcze w innych miejscach: Treblinka, Majdanek, Sobibór, Palmiry i inne mniejsze. W kolejnym poście zamieszczę informacje i zdjęcia z innych obozów koncentracyjnych, które udało mi się odwiedzić.

Czasami zaduma nad tym jak inni traktowali Żydów jest potrzebna każdemu.

Historia powinna nas uczyć jak postępować, aby nie dyskryminować żadnej nacji narodowej ze względu na narodowość, kolor skóry oraz wierzenia religijne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

01 lutego 2018

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

06 lutego 2018
Golub-Dobrzyń to miejsce gdzie na skarpie z pięknym widokiem na całe miasto znajduje się zamek krzyżacki. W okresie letnim na zamku możemy spotkać rycerzy, którzy
01 lutego 2018
Dawno temu, zastanawiałam się jak wygląda dla mnie obóz koncentracyjny, gdzie tyle ludzi straciło swoje życie.  Jak będę się tam czuła. Czy to co widziałam
22 stycznia 2018
Iwonicz Zdrój to miejsce typowo uzdrowiskowe. Znajdują się tu liczne sanatoria oraz miejsca, gdzie aktynie możemy spędzić czas wolny. W niedalekiej odległości znajduje się Rymanów
03 stycznia 2018
        Wycieczka do Lwowa rozpoczęła się bardzo rano, gdyż zbiórkę mieliśmy o godzinie 4 rano. Program oraz atrakcyjna cena 130 zł sprawiły, że z coraz większą
28 grudnia 2017
Skansen budownictwa Ludowego, jest miejscem, gdzie możemy szybko przenieść się do innego wieku. W zależności od regionu możemy obserwować różne style w budownictwie ludowym.  Opisywałam

Boskie Podróże małe i duże ....

Posiadam wyłączne prawo autorskie do wydawania i rozpowszechniania swojego dzieła w formie zdjęć i  treść bloga. Treści zamieszczone na blogu " Boskie podróże małe i duże" nie mogą być powielane lub rozpowszechniane w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właściciela.