Miło jest zobaczyć jak ludzie kiedyś żyli, mieszkali, pracowali. To wszystko jest w Skansenie Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Skansen budownictwa Ludowego, jest miejscem, gdzie możemy szybko przenieść się do innego wieku. W zależności od regionu możemy obserwować różne style w budownictwie ludowym.  Opisywałam już skansen ziemi Mazowieckiej, Muzeum Wsi Ziemi Mazowieckiej w Sierpcu

teraz chcę podzielić się tym co zobaczyłam w Sanoku, gdzie znajduje się Skansen Budownictwa z miasteczkiem Galicyjskim.  Poszczególne regiony różnią się nie tylko architekturą i kulturą, ale także tym, co kształtowało to wszystko. Wycieczka do Sanoka była krótka, ale po skończonych zabiegach warto jest wyjść z pokoju aby pozwiedzać.  

 

Sam skansen jest dość duży, aby dokładnie jego obejrzeć trzeba poświęcić więcej czasu. Każda pora roku ma swój urok jednak dla mnie wiosna jest najpiękniejsza w takich miejscach, gdzie jest połączenie starego budownictwa wraz z tym jak kiedyś wyglądały przydomowe zagrody.

 

Sam skansen jest dość duży, aby dokładnie jego obejrzeć trzeba poświęcić więcej czasu. Każda pora roku ma swój urok jednak dla mnie wiosna jest najpiękniejsza w takich miejscach, gdzie jest połączenie starego budownictwa wraz z tym jak kiedyś wyglądały przydomowe zagrody. Spacer po Skansenie jest fajnym spędzeniem czasu nie tylko dla tych lubiących poznawać nowe miejsca ale też polecam go rodzinom. Dzieci w skansenie mają szansę zobaczyć jak kiedyś ludzie żyli bez Internetu i telewizji.

Jest to miejsce, gdzie możemy poznać kulturę łemkowską, bojkowską, podgórzan oraz wolinian. Bardziej szczegółowo o całej kulturze i tym jak żyli tam ludzie opowie nam przewodnik, który bardzo ciekawie opowiada o tym jak ludzie kiedyś tam żyli, pracowali, odpoczywali.

 

Pierwszym punktem, który najbardziej mi się spodobał był zegarmistrz. Jeszcze tyle pięknych zegarków nie widziałam w jednym miejscu.

 

Fot. Ściana ze  zegarami

Fot. Zabawki dzieci zegarmistrza

 

Dużo osób też pewnie się zachwyci apteką, jak wyglądała kiedyś. Część budynku był przeznaczony dla osób mieszkających a zwykle mniejsza część wydzielona pod aptekę. W tamtych czasach rodzina aptekarza, zegarmistrza czy innego rzemieślnika należała do tych bardziej zamożnych.

 

Fot. Apteka piękna i elegancka

Fot. Pomieszczenie przy aptece

 

Tak jak teraz tak i kilkanaście lat temu był podział na zawód, który wykonujemy oraz na zamożność.

 

Zabudowa rolnicza była o wiele skromniejsza i zwykle w jednej izbie znajdowały się zwierzęta takie jak krowy, konie, owce oraz całe rodziny.  Na dzień ława do siedzenia przy stole zamieniała się miejsce spania dla dzieci. Osoby uprzywilejowane mogły spać w łóżku. Wyobraźmy sobie miejsce, gdzie przebywa np. krowa i cała chłopska rodzina. Dla mnie osobiście był to wielki szok, gdyż zwiedzam już któryś skansen ale z taką sytuacją pierwszy raz w życiu się stykam.

 

Fot. Stół w izbie chłopskiej a poniżej miejsce wydzielone dla zwierząt.

Fot. Miejsce dla zwierząt w chacie

 

Skansen jest odwzorowaniem ówczesnego miasta, gdzie znajdziemy szkołę, sklep, szewca, zagrody z pasiekami, mieszkanie księdza, Cerkiew oraz młyn. Młyn drewniany to już naprawdę rzadkość więc należy pielęgnować pozostałość po przodkach aby móc uczyć dzieci jak się kiedyś żyło mieszkało.  

Fot. Młyn

Fot. Pasieki pszczelej.

Fot. Zabudowa miejska wraz ze studnią

 

 

Fot. Zabudowa miejska w mieście Galicyjskim

 

Fot. Stara Cerkiew

 

Fot. Cerkiew od środka

 

 

 

28 grudnia 2017

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

01 lipca 2018
     Województwo Lubelskie to kraina dużej ilości jezior, które są w niedalekiej odległości od siebie. Jeziora znajdujące się w lubelskim to większe i mniejsze akweny wodne.
28 czerwca 2018
Powsin ogród botaniczny idealny na majowy spacer.    Ogród botaniczny w Posinie jest idealnym miejscem na wiosenny spacer w otoczeniu budzącej się do życia przyrody. Maj
04 maja 2018
Ciekawa jestem opinii waszej dlatego zrobię małe badanie. Zapraszam wszystkich do przyciśnięcia tak/ nie lub będę niedługo na zadane pytanie.   Biuro podróży, kiedyś niezbędne dla
07 marca 2018
    "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie    I Szczebrzeszyn z tego słynie.     Wół go pyta: ”Panie chrząszczu,   Po co pan tak brzęczy w gąszczu?” ”Jak to
06 lutego 2018
Golub-Dobrzyń to miejsce gdzie na skarpie z pięknym widokiem na całe miasto znajduje się zamek krzyżacki. W okresie letnim na zamku możemy spotkać rycerzy, którzy

Boskie Podróże małe i duże ....

Posiadam wyłączne prawo autorskie do wydawania i rozpowszechniania swojego dzieła w formie zdjęć i  treść bloga. Treści zamieszczone na blogu " Boskie podróże małe i duże" nie mogą być powielane lub rozpowszechniane w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właściciela.