Szczebrzeszyn, Zwierzyniec oraz Józefów Roztoczański miejsca, które warto odwiedzić.

    "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie

   I Szczebrzeszyn z tego słynie.

    Wół go pyta: ”Panie chrząszczu,

  Po co pan tak brzęczy w gąszczu?”

”Jak to – po co? To jest praca,

  Każda praca się opłaca.”

 

 ”A cóż za to Pan dostaje?”

  ”Też pytanie! Wszystkie gaje,

Wszystkie trzciny po wsze czasy,

   Łąki, pola oraz lasy,

  Nawet rzeczki, nawet zdroje,

  Wszystko to jest właśnie moje!

 

Wół pomyślał: „Znakomicie,

Też rozpocznę takie życie”

Wrócił do dom i wesoło

Zaczął brzęczeć pod stodołą

Po wolemu, tęgim basem.

A tu Maciek szedł tymczasem.

 

Jak nie wrzaśnie: „Cóż to znaczy?

Czemu to się wół próżniaczy?!”

„Jak to? Czyż ja nic nie robię?

Przecież właśnie brzęczę sobie!”

 

„Ja ci tu pobrzęczę, wole,

Dosyć tego! Jazda w pole!”

I dał taką mu robotę,

Że się wół oblewał potem.

 

Po robocie pobiegł w gąszcze.

„Już ja to na chrząszczu pomszczę!”

Lecz nie zastał chrząszcza w trzcinie,

Bo chrząszcz właśnie brzęczał w Pszczynie."

 

– Jan Brzechwa ”CHRZĄSZCZ”

 

 

 

Fot. Chrząszcz w Szczebrzeszynie na placu

 

Nazwę tego miasta rozsławił Jan Brzechwa w wierszu ”CHRZĄSZCZ”. W mieście znajduje się księgarnia, gdzie możemy kupić wiersze poety. Jan Brzechwa urodził się w Żmerynce na Ukrainie. Kresy wschodnie były obszarem, który Jan Brzechwa znał gdyż podróżował z rodziną po tym obszarze.

 

Szczebrzeszyn to miasto od 1352 roku położone na pograniczu Roztocza Zachodniego i Padołu Zamojskiego. Jak podają kroniki prawa miejskie zostały nadane przez Kazimierza Wielkiego. 

 

Fot. Para drewnianych chrząszczy na ławce

 

Fot. Ławka drewniana
 

 

Fot. Renesansowa Synagoga w Szczebrzeszynie

 

Szczebrzeszyn jest małym miasteczkiem, w którym możemy się wyciszyć, obcować z przyrodą. Znajduje się tam dużo szlaków rowerowych, które pozwolą aktywnie spędzić czas. Szczególnie polecam to miejsce osobom, które mają dość szumu miasta i chcą odpoczywać w cichym i spokojnym miejscu. Zaletą przejażdżek rowerowych jest poprawa kondycji fizycznej oraz dotlenienie organizmu. Podczas uprawiania sportu w organizmie człowieka wydzielają się endorfina, czyli jeden z hormonów szczęścia, którego w sklepie na półce nie kupimy. Dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne jest źródłem zadowolenia w życiu i większych możliwości intelektualnych. Dla tego zachęcam wszystkich do chwili aktywnej, która zaprocentuje w przyszłości.

 

Fot. Rzeźby chrząszczy

 

 

 

 

          Fot. Rzeźba chrząszcza z gitarą. 

Fot. Rzeźba kobiety.


Rowerem ze Szczebrzeszyna do Zwierzyńca jest 11km jakieś pół godziny jazdy przez piękne zielone tereny. Ja wybrałam szybsze źródło lokomocji w postaci auta, więc bardzo szybko pojechaliśmy do Zwierzyńca w celu zwiedzenia głównych atrakcji tego miasta. Kolejną wyprawę w te rejony zaplanuję na pewno zupełnie inaczej. Chcę przede wszystkim spędzić trochę więcej czasu w tych zielonych terenach, bardziej aktywnie: rower, kąpiele w okolicznych jeziorach. W Zwierzyńcu  był jakiś festyn piwny, więc wszędzie było pełno ludzi. Z części obiektów do zwiedzenia zrezygnowałam, gdyż trudno było zrobić dobre zdjęcie w tłumie ludzi. Miasto otoczone jest lasem dla tego jest bardzo atrakcyjne dla oka oraz uspokaja i dotlenia nasz organizm.

 

Mam nadzieję, że uda mi się jeszcze raz pojechać w te piękne zielone tereny, gdyż kocham las i to co w nim mogę odnaleźć. Interesują mnie rośliny występujące lokalnie, dla tego w każdym regionie, gdzie przebywam staram się zrobić kilka zdjęć roślin, których nie znam z regionu z którego pochodzę. Roztoczański Park Narodowy jest miejscem, gdzie możemy zaobserwować różnorodność roślinności, która pod wpływem zmiennych warunków klimatycznych kształtowała się na tym terenie. Obszar Parku Narodowego jest też ciekawy pod względem zwierząt, które możemy na tym terenie spotkać: bobry, kuny, rysie oraz wilki z tymi ostatnimi to raczej nie chciała bym mieć bliskiego kontaktu.  Na tym obszarze możemy spotkać jaszczurki, żmije, zaskrońca oraz żółwia błotnego. Odbywając praktyki w Parkach miałam możliwość opiekowania się młodymi żółwiami błotnymi, które straciły swoją matkę. Do dziś bardzo miło to wspominam.

 

Fot. Widok na staw wkoło pałacu na wodzie.

 

Powracając do cywilizacji  w Zwierzyńcu możemy zobaczyć pałacyk na wodzie, który był letnią rezydencją dla rodziny Zamoyskich.  Rodzina ta posiadała też dwór myśliwski nad stawem w którym hodowano zwierzynę: sarny, dziki, łosie. Pewnie z od tego dworku pochodzi nazwa miasta Zwierzyniec.

 

Fot. Pałac na wodzie.

 

Pałac na wodzie jest niewielkim budynkiem, ale otoczenie wody oraz dużej ilości drzew powoduje iż pałacyk prezentuje się ciekawie.

 

Fot. Odpoczynek na kamiennej ławce nad stawem.

 

Po długom spacerze po okolicy możemy odpocząć przy stawie w towarzystwie kaczek i innych osób, które z nami są. W Zwierzyńcu możemy zobaczyć jeszcze stary browar oraz odpocząć na kąpielisku przy stawach Echo. W dniu dzisiejszym nie jesteśmy w stanie zwiedzić tych wszystkich atrakcji, gdyż  zbyt dużo sobie zaplanowaliśmy. Teraz już wiem, gdzie  i kiedy warto się wybrać, aby w ciszy i spokoju odpocząć, dotlenić się.

 

Kolejnym punktem naszej wycieczki jest Zamość ale to już opisałam w odrębnym poście, gdyż wycieczka do tego miasta nie jest pierwszy raz: Folklor Zamościa oraz spotkanie z historią. Miasto to jest fajne, zwłaszcza latem, gdyż na rynku odbywają się liczne występy zespołów lokalnych oraz inne atrakcje czekają na turystów.

 

Kolejnym i najbardziej bajkowym miejscem, które odwiedziliśmy  tego dnia jest Józefów Roztoczański, który położony jest w powiecie biłgorajskim. Położenie Józefowa jest dość ciekawe, gdyż na północny zachód ok 4km znajduje się granica Roztoczańskiego Parku Narodowego, zaś do południowych granic przylega Park Krajobrazowy Puszczy Solnej.

Obszar Parku Krajobrazowego Puszczy Solnej zalesiony jest w 85,6% z czego wiek drzewostanu nie przekracza 40-60 lat. Obszar ten jest dość zróżnicowany pod względem krajobrazu i występujących  tam roślin i zwierząt. W Józefowie są także zalewy, nad którymi można odpocząć i aktywnie spędzić czas. Wiele ścieżek rowerowych to możliwość do bliższego kontaktu z przyrodą.

 

Fot. Kopalnia kamienia w blasku zachodzącego słońca.

 

Ze Zwierzyńca do Józefowa Roztoczańskiego jest 12 km (ok pół godziny) jazdy rowerem, dla tego zachęcam do połączenia kilku pasji i wybrania się w taką wyprawę na cały dzień po tych trzech a można i więcej miastach na roztoczu. Kolejnym polecanym i pięknym miejscem jest Krasnobród oraz mała wieś o nazwie Susiec.

 

Fot. Baszta widokowa skąpana w słońcu.

 

 

W Józefowie byliśmy już pod wieczór, mimo to miejsce to jest bardzo piękne. Zachód słońca pięknie oświetlił nam skały, które w dzień nie wyglądają tak bajecznie. W kopalni kamienia można swobodnie spacerować i przez chwilę poczuć się jak w górach. Kształty wydrążonych przez pracowników i przyrodę skał są bardzo miłe dla oka. W Kopalni kamienia wydobywano kiedyś biały piaskowiec i wapieni trzeciorzędowych. Piękna baszta widokowa jest możliwością do zobaczenie tego terenu z góry, akurat my tego dnia się spóźniliśmy i już nie było możliwości wejścia na nią. Pomimo tego gra słońca dała nam dużo radości oraz możliwości utrwalenia tego pięknego  widoku.

 

 

Fot. Baszta widokowa

 

                                                                                                               Fot. Płonący iglak.

Fot. Piękny widok na drzewa porastające kopalnię.

 

Fot. Skała w słońcu.

 

Fot. Słońce rozświetlające skały.

 

 

Fot. Cmentarz Żydowski.

 

Fot. Zniszczone przez czas tablice na cmentarzu.

 

Fot. Tablice cmentarne.

 

Cmentarz obok ul. Kamiennej znajduje się tak jakby na wzgórku, gdyż droga z Kopalni do niego nie jest taka prosta. Idąc na cmentarz, można podziwiać piękne widoki, z góry na teren kopalni. Przechodzimy przez teren w tym momencie porośnięty lasem i różnego rodzaju krzewami. Ścieżka na cmentarz jest wydeptana, przez osoby odwiedzające to miejsce. Jak szacuje się cmentarz powstał w XVIII w, zaraz po założeniu miasta. Okres II wojny światowej i późniejsze rozkradanie cmentarza przez ludność lokalną spowodowało, że nie wiele zachowało się do obecnych czasów. Jak podają kroniki cmentarz był otoczony kamiennym murem a przy wejściu znajdował się dom pogrzebowy. Przez długi okres czasu o teren ten nie dbano stąd obecnie zachowało się nie wiele nagrobków. 

 

Fot. Malowniczy zachód słońca nad Kopalnią kamienia.

 

Kopalnia kamienia budowlanego jest miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić przy okazji pobytu na roztoczu. Może, ktoś z was zna fajne miejsce, które warto polecić do zwiedzenia w tym obszarze. Zapraszam wszystkich do komentowania.

07 marca 2018

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

01 lipca 2018
     Województwo Lubelskie to kraina dużej ilości jezior, które są w niedalekiej odległości od siebie. Jeziora znajdujące się w lubelskim to większe i mniejsze akweny wodne.
28 czerwca 2018
Powsin ogród botaniczny idealny na majowy spacer.    Ogród botaniczny w Posinie jest idealnym miejscem na wiosenny spacer w otoczeniu budzącej się do życia przyrody. Maj
04 maja 2018
Ciekawa jestem opinii waszej dlatego zrobię małe badanie. Zapraszam wszystkich do przyciśnięcia tak/ nie lub będę niedługo na zadane pytanie.   Biuro podróży, kiedyś niezbędne dla
07 marca 2018
    "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie    I Szczebrzeszyn z tego słynie.     Wół go pyta: ”Panie chrząszczu,   Po co pan tak brzęczy w gąszczu?” ”Jak to
06 lutego 2018
Golub-Dobrzyń to miejsce gdzie na skarpie z pięknym widokiem na całe miasto znajduje się zamek krzyżacki. W okresie letnim na zamku możemy spotkać rycerzy, którzy

Boskie Podróże małe i duże ....

Posiadam wyłączne prawo autorskie do wydawania i rozpowszechniania swojego dzieła w formie zdjęć i  treść bloga. Treści zamieszczone na blogu " Boskie podróże małe i duże" nie mogą być powielane lub rozpowszechniane w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właściciela.