Szczebrzeszyn, Zwierzyniec oraz Józefów Roztoczański miejsca, które warto odwiedzić.

    "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie

   I Szczebrzeszyn z tego słynie.

    Wół go pyta: ”Panie chrząszczu,

  Po co pan tak brzęczy w gąszczu?”

”Jak to – po co? To jest praca,

  Każda praca się opłaca.”

 

 ”A cóż za to Pan dostaje?”

  ”Też pytanie! Wszystkie gaje,

Wszystkie trzciny po wsze czasy,

   Łąki, pola oraz lasy,

  Nawet rzeczki, nawet zdroje,

  Wszystko to jest właśnie moje!

 

Wół pomyślał: „Znakomicie,

Też rozpocznę takie życie”

Wrócił do dom i wesoło

Zaczął brzęczeć pod stodołą

Po wolemu, tęgim basem.

A tu Maciek szedł tymczasem.

 

Jak nie wrzaśnie: „Cóż to znaczy?

Czemu to się wół próżniaczy?!”

„Jak to? Czyż ja nic nie robię?

Przecież właśnie brzęczę sobie!”

 

„Ja ci tu pobrzęczę, wole,

Dosyć tego! Jazda w pole!”

I dał taką mu robotę,

Że się wół oblewał potem.

 

Po robocie pobiegł w gąszcze.

„Już ja to na chrząszczu pomszczę!”

Lecz nie zastał chrząszcza w trzcinie,

Bo chrząszcz właśnie brzęczał w Pszczynie."

 

– Jan Brzechwa ”CHRZĄSZCZ”

 

 

 

Fot. Chrząszcz w Szczebrzeszynie na placu

 

Nazwę tego miasta rozsławił Jan Brzechwa w wierszu ”CHRZĄSZCZ”. W mieście znajduje się księgarnia, gdzie możemy kupić wiersze poety. Jan Brzechwa urodził się w Żmerynce na Ukrainie. Kresy wschodnie były obszarem, który Jan Brzechwa znał gdyż podróżował z rodziną po tym obszarze.

 

Szczebrzeszyn to miasto od 1352 roku położone na pograniczu Roztocza Zachodniego i Padołu Zamojskiego. Jak podają kroniki prawa miejskie zostały nadane przez Kazimierza Wielkiego. 

 

Fot. Para drewnianych chrząszczy na ławce

 

Fot. Ławka drewniana
 

 

Fot. Renesansowa Synagoga w Szczebrzeszynie

 

 

Fot. Rzeźby chrząszczy

 

Fot. Rzeźba chrząszcza z gitarą 

 

Fot. Rzeźba kobiety

 

Szczebrzeszyn jest małym miasteczkiem w którym możemy się wyciszyć obcować z przyrodą. Znajduje się tam dużo szlaków rowerowych, które pozwolą aktywnie spędzić czas. Szczególnie polecam to miejsce osobom, które mają dość szumu miasta i chcą odpoczywać w cichym i spokojnym miejscu. Zaletą przejażdżek rowerowych jest poprawa kondycji fizycznej oraz dotlenienie organizmu.


Rowerem ze Szczebrzeszyna do Zwierzyńca jest 11km jakieś pół godziny jazdy przez piękne zielone tereny. Ja wybrałam szybsze źródło lokomocji w postaci auta, więc bardzo szybko pojechaliśmy do Zwierzyńca w celu zwiedzenia głównych atrakcji tego miasta. Tego dnia był jakiś festyn piwny, więc wszędzie było pełno ludzi. Z części obiektów do zwiedzenia zrezygnowałam, gdyż trudno było zrobić dobre zdjęcie w tłumie ludzi. Miasto otoczone jest lasem dla tego jest bardzo atrakcyjne na rowerowe wycieczki lub dłuższe piesze wyprawy.

Mam nadzieję, że uda mi się jeszcze raz pojechać w te piękne zielone tereny, gdyż kocham las i to co w nim mogę odnaleźć. Interesują mnie rośliny występujące lokalnie, dla tego w każdym regionie, gdzie przebywam staram się zrobić kilka zdjęć roślin, których nie znam z regionu z którego pochodzę. Roztoczański Park Narodowy jest miejscem, gdzie możemy zaobserwować różnorodność roślinności, która pod wpływem zmiennych warunków klimatycznych kształtowała się na tym terenie. Obszar Parku Narodowego jest też ciekawy pod względem zwierząt, które możemy na tym terenie spotkać: bobry, kuny, rysie oraz wilki z tymi ostatnimi to raczej nie chciała bym mieć bliskiego kontaktu.  Na tym obszarze możemy spotkać jaszczurki, żmije, zaskrońca oraz żółwia błotnego. Odbywając praktyki w Parkach miałam możliwość opiekowania się młodymi żółwiami błotnymi, które straciły swoją matkę.

 

Fot. Widok na staw wkoło pałacu na wodzie.

 

Powracając do cywilizacji  w Zwierzyńcu możemy zobaczyć pałacyk na wodzie, który był letnią rezydencją dla rodziny Zamoyskich.  Rodzina ta posiadała też dwór myśliwski nad stawem w którym hodowano zwierzynę: sarny, dziki, łosie. Pewnie z od tego dworku pochodzi nazwa miasta Zwierzyniec.

 

Fot. Pałac na wodzie.

 

Pałac na wodzie jest niewielkim budynkiem, ale otoczenie wody oraz dużej ilości drzew powoduje iż pałacyk prezentuje się ciekawie.

 

Fot. Odpoczynek na kamiennej ławce nad stawem.

 

Po długom spacerze po okolicy możemy odpocząć przy stawie w towarzystwie kaczek.

W Zwierzyńcu możemy zobaczyć jeszcze stary browar oraz odpocząć na kąpielisku przy stawach echo. W dniu dzisiejszym nie jesteśmy w stanie zwiedzić tych wszystkich atrakcji, gdyż  zbyt dużo sobie zaplanowaliśmy. Teraz już wiem gdzie  i kiedy warto się wybrać aby w ciszy i spokoju odpocząć, dotlenić się.

 

Kolejnym punktem naszej wycieczki jest Zamość ale to już opisałam w odrębnym poście, gdyż wycieczka do tego miasta nie jest pierwszy raz: Folklor Zamościa oraz spotkanie z historią.

 

Kolejnym i najbardziej bajkowym miejscem, które odwiedziliśmy  tego dnia jest Józefów Roztoczański, który położony jest w powiecie biłgorajskim. Położenie Józefowa jest dość ciekawe, gdyż na północny zachód ok 4km znajduje się granica Roztoczańskiego Parku Narodowego, zaś do południowych granic przylega Park Krajobrazowy Puszczy Solnej.

Obszar Parku Krajobrazowego Puszczy Solnej zalesiony jest w 85,6% z czego wiek drzewostanu nie przekracza 40-60 lat. Obszar ten jest dość zróżnicowany pod względem krajobrazu i występujących  tam roślin i zwierząt.

 

 

{cdn}

07 marca 2018

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

07 marca 2018
    "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie    I Szczebrzeszyn z tego słynie.     Wół go pyta: ”Panie chrząszczu,   Po co pan tak brzęczy w gąszczu?” ”Jak to
06 lutego 2018
Golub-Dobrzyń to miejsce gdzie na skarpie z pięknym widokiem na całe miasto znajduje się zamek krzyżacki. W okresie letnim na zamku możemy spotkać rycerzy, którzy
01 lutego 2018
Dawno temu, zastanawiałam się jak wygląda dla mnie obóz koncentracyjny, gdzie tyle ludzi straciło swoje życie.  Jak będę się tam czuła. Czy to co widziałam
22 stycznia 2018
Iwonicz Zdrój to miejsce typowo uzdrowiskowe. Znajdują się tu liczne sanatoria oraz miejsca, gdzie aktynie możemy spędzić czas wolny. W niedalekiej odległości znajduje się Rymanów
03 stycznia 2018
        Wycieczka do Lwowa rozpoczęła się bardzo rano, gdyż zbiórkę mieliśmy o godzinie 4 rano. Program oraz atrakcyjna cena 130 zł sprawiły, że z coraz większą

Boskie Podróże małe i duże ....

Posiadam wyłączne prawo autorskie do wydawania i rozpowszechniania swojego dzieła w formie zdjęć i  treść bloga. Treści zamieszczone na blogu " Boskie podróże małe i duże" nie mogą być powielane lub rozpowszechniane w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właściciela.